چهارشنبه 13th فوریه 2013 , ساعت: 10:02کد مطلب : 36862 نسخه قابل چاپ

احضار کوکب و نرگس، دختران موسوی به دادسرای اوین

در سالروز آغاز حصر غیرقانونی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی؛ کوکب و نرگس، دختران موسوی و رهنورد، به صورت تلفنی به دادسرای اوین احضار شدند و یک مامور ارشد امنیتی هم در تماس تلفنی به تهدید داماد مهندس موسوی پرداخت.

به گزارش کلمه، یک روز پس از دستگیری چند ساعته زهرا و نرگس موسوی، رئیس زندانبانان موسوی و رهنورد که ادعا می کرد از این بازداشت و برخوردها بی خبر بوده، در تماس تلفنی با داماد مهندس موسوی به تهدید وی پرداخت و هشدار داد که کلیه فعالیت های او تحت نظر دستگاه های امنیتی قرار دارد.

این مامور ارشد امنیتی همزمان به داماد میرحسین موسوی گفت که علاوه بر زهرا و نرگس، کوکب موسوی دختر بزرگ میرحسین و رهنورد هم به دادسرا احضار خواهد شد، و اتهام آنها را نیز نشر اکاذیب ذکر کرد.

غروب روز سه شنبه ۲۴ بهمن ماه و ساعتی پس از این تماس تلفنی، افراد ناشناسی که حاضر به معرفی خود نبودند، در تماس های جداگانه با کوکب موسوی دختر بزرگ میرحسین و رهنورد و همچنین نرگس موسوی دختر کوچک آنها، این دو را به دادسرای اوین احضار کردند.

کوکب موسوی برای صبح روز پنجشنبه و نرگس موسوی برای صبح روز شنبه به دادسرا احضار شده است. به آنها گفته شده که این احضارها برای دریافت توضیحات و تکمیل پرونده انجام می شود. فرد تماس گیرنده با کوکب موسوی، تهدید کرده که احتمال بازداشت وی در دادسرا وجود دارد.

روز دوشنبه هم ماموران، نرگس و زهرا موسوی را برای چند ساعت بازداشت کرده و منازل آنها را نیز همراه با تهدید و ارعاب مورد بازرسی قرار داده بودند.

به گفته زهرا و نرگس موسوی، مهم ترین محورهای بازجویی های آنها، اطلاع رسانی درباره وضعیت پدر و مادرشان، ارتباط با سایت کلمه، انتشار بیانیه مشترک با فرزندان مهدی کروبی، صحبت از مهندسی انتخابات و انتقاد از حبس موسوی و رهنورد و غیر قانونی خواندن آن بوده است.

دختران میرحسین موسوی در حالی با تماس تلفنی احضار شده اند که بر اساس قانون، ضابطان قضایی تنها با ارائه کارت شناسایی و حکم مکتوب مقام قضایی حق دارند اقدام به احضار شهروندان کنند.

این در حالی است که ارگان اقدام کننده برای احضار دختران موسوی مشخص نیست و بین اظهارات رئیس زندانبانان، اظهارات ماموران بازداشت کننده در روز دوشنبه، مسئولان قضایی و احضارکنندگان روز سه شنبه تناقض وجود دارد.

ارگان های مختلف نیز در این باره از خود سلب مسئولیت می کنند و مقام های وزارت اطلاعات، سپاه، دادستانی، قوه قضاییه و نهاد ریاست جمهوری برخوردهای اخیر را به گردن یکدیگر می اندازند و هیچ یک حاضر نیستند مسئولیت آن را بپذیرند و پاسخگو باشند.

بدین ترتیب همانند حصر دو ساله میرحسین و رهنورد و کروبی که مشخص نیست با چه توجیه قانونی و با حکم و مسئولیت کدام مقام انجام می شود، در خصوص احضار و برخوردهای قضایی اخیر با فرزندان آنها نیز رفتاری آشکارا غیر مسئولانه به خرج داده می شود و مشخص نیست پشت دیوارهای دادسرای اوین، مسئولیت حفظ امنیت، سلامت و حیثیت آنها با کدام مقام یا نهاد است.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از دو سال قبل در حبس خانگی به سر می برند و کلیه ارتباطات آنها با مردم و حتی خانواده قطع شده است. ماموران تنها به طور نامنظم و به دلخواه خود اجازه می دهند که برخی اعضای خانواده به دیدار موسوی و رهنورد بروند.

با این حال بیش از سه ماه است که دختران میرحسین و رهنورد از هرگونه دیدار یا حتی تماس تلفنی با پدر و مادر خود محروم شده اند و مسئولان نه تنها درباره ی بی اطلاع نگه داشتن آنها پاسخگو نیستند، بلکه اطلاع رسانی آنها و فرزندان مهدی کروبی درباره ی وضعیت پدر و مادر خود نیز با حمله ماموران امنیتی و تهدید و برخوردهای خشونت بار رو به رو شده است.


  1. ناظر

    صجبت از نهاد و مقام و قانون کردن ساده اندیشی است . کشور را جند باند مافیایی تسحیر کرده اند و تا زمانی که مردم کشور خود را بازپس نگیرند ، در به همین پاشنه میگردد .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.