جمعه 15th ژوئن 2012 , ساعت: 02:06کد مطلب : 12723 نسخه قابل چاپ
در کردستان و همدان صورت گرفت:

احضار کاک حسن امینی به اداره اطلاعات و دادگاه ویژه روحانیت

سه‌شنبه مورخه ۹/۳/۹۱ کاک حسن امینی، مفتی، حاکم شرع مردمی و رئیس شورای مکتب قرآن کردستان به اداره‌ کل اطلاعات کردستان فراخوانده و پیرامون مسایل گوناگون در زمینه تبلیغ و دعوت دین مبین اسلام، صدور فتوا، اظهارنظر در مورد مسایل اجتماعی و سیاسی، و انتقاد از بخش‌هایی از حاکمیت، مورد تحقیق و گفتگو قرار گرفت.

اهم مسایل مطروحه با کاک حسن به قرار ذیل بود:

۱- مصاحبه با رسانه‌های خارجی از جمله دویچه وله، رادیو فردا، صدای آمریکا و شبکه‌های ماهواره‌ای اهل‌سنّت (نور و کلمه).

۲- اظهارنظر -با تأسی از مرحوم کاک احمد مفتی‌زاده- دال بر وجود ستم‌های ملّی و مذهبی به نسبت ملّت کُرد و اهل‌سنّت ایران و همچنین ستم‌های گوناگون به نسبت همه‌ی ملّت ایران.

۳- انتقاد از حاکمیت به خاطر دریافت هزینه بابت آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین دریافت هزینه بابت بهداشت و درمان و عدم نظارت بر کار دستگاه‌ها و اشخاص مرتبط و دریافت وجوه سنگین از مردم در هر دو مورد، در حالیکه این ‌ها در اسلام رایگان است و وظیفه‌ی بر حکومت.

۴- انتقاد به نسبت جلوگیری از مراسم عید فطر و قربان و اعلام ماه مبارک رمضان بر اساس نظر علما و با استناد به منابع و مستدلات اهل‌سنّت، به رغم روئیت هلال در دایره‌ی اتّحاد افق و مطالع.

۵- اعتراض به رد صلاحیت‌های گسترده‌ی نامزدهای انتخاباتی مجلس و ریاست جمهوری، و همچنین عدم استفاده از نیروهای خدوم و شایسته مستقل کّرد و اهل‌سنّت در مناصب و پست‌های رده بالای کشوری و منطقه‌ای.

۶- اعتراض به دخالت غیر قانونی در امور عقیدتی، عملی و آموزشی ویژه اهل ‌سنّت، و نیز عزل و نصب ائمه جمعه و جماعات و خطبا در مناطق آنان بر خلاف اصل ۱۲ قانون اساسی.

این مباحث و نیز موارد دیگر، در نشست کاک حسن با مسئولین امنیتی ساعت‌ها به طول انجامید و حاکم شرع مردمی کردستان همچنانکه در نوشتار، گفتار و مصاحبه‌های خویش همواره ادعاها و انتقادهای خود را مورد بررسی قرار داده، در این جلسه نیز با دقّت و مستدلّ به ارائه و تشریح دلایل نسبت به اظهارات خویش پرداخت.

شایان ذکر است تنها دو روز پس از این جلسه: روز پنج‌شنبه مورخه ۱۱/۳/۹۱ از سوی دادگاه ویژه روحانیت همدان نیز پیرو احضار قبلی و تفهیم اتهامات مورخه ۱۶/۱۲/۹۰ احضاریه‌ای با مضمون ذیل ارسال و کاک حسن امینی مفتی و حاکم شرع مردمی کردستان به آن دادگاه نیز احضار شد:

تاریخ حضور ۳۰/۳/۹۱، ساعت ۹ صبح، محل حضور: دادسرای ویژه روحانیت همدان

علت حضور: – مدارک اثباتی و مستندات ادعایی خود را به شرح صورتجلسه مورخه ۱۶/۱۲/۹۰ به دادگاه ویژه روحانیت همدان تا مورخه فوق الذکر به این مرجع ارائه نمایید.

جهت مزید اطلاع: ‌دادگاه ویژه روحانیت همدان در مورخه ۱۶/۱۲/۹۰ نیز کاک حسن امینی را احضار و اتهامات ذیل را که در کیفر خواست ایشان عنوان شده بود به اطلاع وی رساند:

– تضییع و کم کاری حکومت به نسبت حقوق اهل‌سنّت و اقلیت‌های قومی.

– ایراد از حکومت به دلیل جلوگیری از ساخت مسجد اهل‌سنّت در پایتخت ایران (تهران) و برخی مناطق دیگر.

– مخالفت با طرح ساماندهی مدارس و حوزه‌های دینی اهل‌سنّت.

– اعتراض به اهانت‌های مطرح شده در صدا و سیما، کتب، مطبوعات و رسانه‌های جمعی نسبت به بزرگان اهل‌سنّت.

– زندانی کردن علما و دعوتگران اهل‌سنّت به خاطر عقیده و آراء دینی و مذهبی.

دادگاه عنوان کرده است این مطالب را کذب و تبلیغ علیه نظام به شمار آورده و از کاک حسن درخواست کرده تا مستندات خود را در ارتباط به صحّت اظهارات خویش ارائه نماید.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.