دوشنبه 10th دسامبر 2012 , ساعت: 02:12کد مطلب : 31747 نسخه قابل چاپ

احضار هاشم آقاجری در پی سخنرانی در منزل تاجزاده

هاشم آقاجری، استاد دانشگاه، در پی سخنرانی در منزل مصطفی تاجزاده عضو ارشد جبهه مشارکت، به دادگاه احضار شد.

 به گزارش جرس، سخنرانی وی در مراسم دو ساله شدن روزه‌داری اعتراضی تاجزاده در منزل وی برپا شد.

سید هاشم آقاجری استاد دانشگاه تربیت مدرس، و عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران در پی یک سخنرانی در همدان که در تاریخ ۲۹ خرداد ماه ۱۳۸۱ به مناسبت سالگرد درگذشت علی شریعتی درباره “پروتستانیزم اسلامی و دکتر شریعتی” صورت گرفته بود به اتهام توهین به اسلام و مقدسات مسلمانان دستگیر و در آبان ماه همان سال به اعدام محکوم شد.

 آقاجری که یک پای خود را نیز در جنگ تحمیلی از دست داده است ، تحت فضا سازی های رسانه ای جریانات تندرو و درخواست مصباح یزدی برای صدور حکم اعلام برای وی، دستگیر و در دادگاه همدان محاکمه و محکوم به اعدام شد. اما دیوان عالی کشور به دلیل ایرادات وارده به روند رسیدگی قضایی، این پرونده را مجددا به دادگاه همدان بازگرداند. دادگاه مجددا رای قبلی خود را تایید نمود و بار دیگر دیوان عالی نیز به دلیل بی توجهی صورت گرفته به ایرادات وارده رسیدگی به پرونده را به دادگستری تهران محول کرد.

سرانجام پس از اعتراضات گسترده دانشجویان و دانشگاهیان در سراسر ایران که به تعطیلی بسیاری از کلاس های درس منجر شد ، انتقاد محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران و سخنان تند مهدی کروبی رئیس مجلس ششم و اشاره به این موضوع که “به عنوان یک روحانی و به سخنگویی عده ای از مراجع که با آنها تماس گرفتم ، از این حکم ننگین ، ابزار انزجار و تنفر می کنیم”. واکنش و بیانیه آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه قضاییه مبنی بر اینکه اتهام مذکور از لحاظ فقهی از موارد ارتداد نیست را به دنبال داشت. پس از این اتفاقات بود که در حکم وی تخفیف داده شد و به سه سال زندان، دوسال تبعید و نیز پنج سال ممنوعیت از تدریس محکوم گردید.


  1. رضا

    خوب از مستبدین بیش از این انتظار نمی رود

  2. حمید

    حقشه ، خونه عمش نبوده که بره هر چی دلش میخواد بگه . خونه عمه هم اگه کس دیگه ای هم باشه باید از وزارت کشور اجازه گرفت .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.