شنبه 9th ژوئن 2012 , ساعت: 10:06کد مطلب : 12023 نسخه قابل چاپ
تداوم فشارها بر روحانیون اهل سنت ایران:

احضار حسن امینی به مراجع امنیتی و دادگاه ویژه

در ادامه فشارها بر روحانیون و فعالان اهل سنت، حسن امینی، مفتی و حاکم شرع مردمی کردستان به مراجع امنیتی و دادگاه ویژه روحانیت احضار شده است.

به گزارش سنی آنلاین،حسن امینی، مفتی و حاکم شرع مردمی کردستان به اطلاعات سنندج و همچنین دادگاه ویژه روحانیت همدان احضار شده است.

علت احضار و بازجویی از حسن امینی که رئیس شورای مکتب قرآن کردستان نیز می باشد، اظهارنظر در مورد مسایل اجتماعی و سیاسی و انتقاد از حاکمیت بوده است.

بر اساس این گزارش، اهم مسایل مطروحه با حسن امینی به قرار ذیل بوده است:

مصاحبه با رسانه ‌های خارجی و شبکه ‌های ماهواره ‌ای اهل ‌سنّت

اظهارنظر ،با تأسی از مرحوم کاک احمد مفتی‌زادهدال بر وجود ستم‌های ملّی و مذهبی نسبت ملّت کُرد و اهل ‌سنّت ایران و همچنین ستم‌های گوناگون نسبت همۀ ملّت ایران.

انتقاد از حاکمیت به خاطر دریافت هزینه بابت آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین دریافت هزینه بابت بهداشت و درمان و عدم نظارت بر کار دستگاه‌ها و اشخاص مرتبط و دریافت وجوه سنگین از مردم در هر دو مورد، در حالی که این‌ها در اسلام رایگان است و وظیفه‌ اى بر حکومت.

انتقاد نسبت به جلوگیری از مراسم عید فطر و قربان و اعلام ماه مبارک رمضان بر اساس نظر علما و با استناد به منابع و مستدلات اهل‌ سنّت، به رغم رؤیت هلال در دایرۀ اتّحاد افق و مطالع.

اعتراض به رد صلاحیت‌های گستردۀ نامزدهای انتخاباتی مجلس و ریاست جمهوری، و همچنین عدم استفاده از نیروهای خدوم و شایسته مستقل کرد و اهل‌ سنّت در مناصب و پست‌های رده بالای کشوری و منطقه ‌ای.

اعتراض به دخالت غیر قانونی در امور عقیدتی، عملی و آموزشی ویژه اهل‌ سنّت، و نیز عزل و نصب ائمه جمعه و جماعات و خطبا در مناطق آنان بر خلاف قانون اساسی.

و

به گزارش سنی آنلاین، این مباحث و نیز موارد دیگر، در نشست وی حسن با مسئولین امنیتی ساعت‌ها به طول انجامید و حاکم شرع مردمی کردستان همچنان که در نوشتار، گفتار و مصاحبه‌ های خویش همواره ادعاها و انتقادهای خود را مورد بررسی قرار داده، در این جلسه نیز با دقّت و مستدلّ به ارائه و تشریح دلایل نسبت به اظهارات خویش پرداخت.

شایان ذکر است تنها دو روز پس از این جلسه، روز پنج ‌شنبه مورخه یازده خرداد از سوی دادگاه ویژه روحانیت همدان نیز پیرو احضار قبلی و تفهیم اتهامات گذشته، احضاریه‌ ای با مضمون ذیل ارسال و کاک حسن امینی مفتی و حاکم شرع مردمی کردستان به آن دادگاه نیز احضار شد.

در این احضاریه آمده است: ‌دادگاه ویژه روحانیت همدان نیز کاک حسن امینی را احضار و اتهامات ذیل را که در کیفرخواست ایشان عنوان شده بود به اطلاع وی می رساند:

تضییع و کم کاری حکومت به نسبت حقوق اهل‌ سنّت و اقلیت‌های قومی.

ایراد از حکومت به دلیل جلوگیری از ساخت مسجد اهل ‌سنّت در پایتخت ایران (تهران) و برخی مناطق دیگر.

مخالفت با طرح ساماندهی مدارس و حوزه‌ های دینی اهل ‌سنّت.

اعتراض به اهانت‌های مطرح شده در صدا و سیما، کتب، مطبوعات و رسانه ‌های جمعی نسبت به بزرگان اهل ‌سنّت.

زندانی کردن علما و دعوتگران اهل‌ سنّت به خاطر عقیده و آراء دینی و مذهبی.

دادگاه عنوان کردن این مطالب را کذب و تبلیغ علیه نظام به شمار آورده و از کاک حسن درخواست کرده تا مستندات خود را در ارتباط به صحّت اظهارات خویش ارائه نماید.

طی سالهای اخیر، فشار بر روحانیون و فعالان اهل سنت، افزایش چشمگیری یافته و طیف وسیعی از آنان بازداشت و بازجویی و تهدید و محکوم شده اند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.