دوشنبه 30th جولای 2012 , ساعت: 11:07کد مطلب : 18167 نسخه قابل چاپ
مدیر سایت مجذوبان نور اعلام کرد:

احتمال طرح «اتهام محاربه» برای برخی دراویش گنابادی

فرهاد نوری، از مسئولان سایت «مجذوبان نور» در رابطه با دادگاه برخی از دراویش گنابادی به رادیو فردا گفت: این چندمین باری است که دراویش گنابادی را به صورت گروه ده تا بیست نفره، ‌ به دادگاه انقلاب شیراز احضار می‌کنند. جلسات دادگاه را به صورت سه یا چهارنفره برگزار می‌کنند. این جلسات در شعبه کیفری دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی خشتی برگزار می‌شود. وکلای دراویش هم، ‌آقایان منتظری، صادقی و نظری نیز در این جلسات حاضر می‌شوند.

به گزار سایت مجذوبان نور وی در ادامه عنوان کرد: در چند ماه گذشته فکر می‌کنم این سومین یا چهارمین است که دارویش خصوصا دراویش گنابادی کوار که از شهرستان‌های استان فارس است به دادگاه احضار می‌شوند و اتهاماتشان را بررسی می‌کنند.

فرهاد نوری درباره اتهامات این افراد توضیح داد: اتهاماتی که متوجه دراویش گنابادی خصوصا در کوار وارد می‌شود، بیشتر در ارتباط با حوادثی است که شهریور ماه گذشته در کوار رخ داد. اما اتهاماتی که هم اکنون دراویش با آن روبرو هستند مثل اقدام علیه امنیت ملی، ‌ اخلال در نظم عمومی، ضرب و جرح و حمل اسلحه غیر مجاز است. به گفته قاضی خشتی که در جلسه امروز(شنبه گذشته) رای دادند، همه دراویشی که روز شنبه به پرونده‌شان رسیدگی شده، ‌ هیچ خطایی انجام ندادند، ‌ و همه تبرئه هستند و رفع اتهام شدند اما دادستان و مقام‌های امنیتی – اطلاعاتی که روی قوه قضاییه فشار می‌آورند، ‌این احکام را تایید نکردند و گویا در صدد وارد کردن سه اتهام تازه به دراویش هم هستند که شامل محاربه، ‌ فساد فی الارض و عضویت در گروهک‌های انحرافی.

وی افزود: عضویت در گروهک‌های انحرافی خود داستانی ایست چرا که دراویش اعتقادات خاصی دارند ولی عضو هیچ گروه و گروهکی نیستند که بخواهند فعالیت سیاسی کنند یا فعالیت علیه نظام داشته باشند. اساس درویشی کلا صلح و دوستی است و کاری به سیاست و پست و مقام و امثالهم ندارند.

فرهاد نوری به تعداد زندانیان دراویش گنابادی اشاره کرد و گفت: از مدیران، وکلا و پرسنل سایت مجذوبان نور، ‌ در حال حاضر ۷ نفر در بند ۳۵۰ زندان اوین هستند و سه تن دیگر از دراویش، آقایان صالح مرادی، کسری نوری و محمدعلی شمشیر زن، ‌ در زندان عادل آباد شیراز هستند و هنوز وضعیتشان مشخص نیست. برای محمدعلی شمشیرزن، وثیقه ۵۰ میلیونی تعیین کردند که دادستان با آن موافقت نکردند. برای صالح مرادی هم وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی تعیین کردند که آقای مرادی گفته است که چون جرمی مرتکب نشده است، به زندان برمی گردم. وی از شهریور سال ۹۰ در زندان عادل آباد است. کسری نوری هم تا حالا دو بار بازداشت شده‌اند‌ که بازداشت دومشان هم از ۲۴ اسفند است که قرار بازداشت موقتشان هفته گذشته برای سومین بار تمدید شد تا دو ماه دیگر تا وضعیت پرونده به چه شکل پیش برود و اینکه آیا وثیقه صادر می‌کنند یا خیر. وکلا و مسئولان سایت مجذوبان نور که از پارسال بازداشت شده و در زندان اوین هستند، ‌ یک سری مشکلات جسمی دارند، خصوصا آقای حمید مرادی، که رگ پایشان گرفته و مشکلات شدید قلبی دارد، آن‌ها هم هنوز پرونده‌شان مشخص نیست، ‌ نه قراری برایشان صادر می‌شود، ‌ نه جلسه دادگاهی برایشان برگزار می‌شود. و این‌ها برای فشار بیشتر بر دارویش است اما با چه قصد و هدفیست ما هم نمی‌دانیم


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.