دوشنبه 11th مارس 2013 , ساعت: 05:03کد مطلب : 39111 نسخه قابل چاپ

اتحادیه اروپا نه نفر دیگر را به فهرست «ناقضان جدی حقوق بشر» در ایران اضافه کرد

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۲۱ اسفند، نام ۹ نفر دیگر را به فهرست «ناقضان جدی حقوق بشر» در ایران اضافه کرد ند و خواستار آن شد که دارایی‌های این افراد ضبط و از ورود آنها به کشورهای عضو اتحادیه اروپا جلوگیری شود.

به گزارش  رادیو فردا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست خود در بروکسل فهرست تحریمی‌شان را با افزودن نام ۹ ایرانی دیگر برای یکسال دیگر تمدید کردند. با افزوده شدن نام افراد جدید به این فهرست تاکنون ۸۷ نفر مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا از جمله منع صدور ویزا و ضبط اموال و دارایی‌ شده‌اند.

نام افراد جدید فهرست تحریمی اتحادیه اروپا که تا روز ۱۳ آوریل سال ۲۰۱۴ اعتبار دارد اعلام نشده و قرار است که روز سه شنبه، ۲۲ اسفند، در نشریه رسمی این اتحادیه منتشر شود.

این اتحادیه نخستین بار ففروردین سال گذشته ۳۲ نفر را به این دلیل مورد تحریم قرار داد و علاوه بر ایجاد محدودیت در صدور ویزا برای آنها، دارایی‌های این افراد را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسدود کرد.

مهرماه همان سال، ۲۹ مقام دیگر ایرانی به این فهرست اضافه شدند و در نوبت سوم نیز فروردین‌ماه سال جاری نام ۱۷ مقام دیگر به عنوان ناقضان حقوق بشر معرفی شدند.

حسن فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، علی سعیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه، وزیران کشور، ارشاد، دادگستری و علوم به همراه رییس قوه قضاییه، معاون اول وی، سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران از جمله افرادی هستند که در این مدت نام‌شان در این فهرست قرار گرفته است.

ایمون گیلمور، وزیر امور خارجه ایرلند، که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد ماه گذشته گفته بود که «نمی‌توانیم در برابر سرکوب خشونت بار ناراضیان و همچنین دستگیری و اعدام بدون محاکمه‌های عادلانه افراد ساکت بمانیم.»

وی اعمال تبعیض بر ضد زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران را تقبیح کرد و گفت که ایران سابقه بدی در زمینه آزار و اذیت و بازداشت فعالان حقوق بشر از جمله وکلای مدافع زندانیان سیاسی و خانواده‌های آنها دارد.

فهرست تحریمی اتحادیه اروپا در باره ناقضان حقوق بشر در ایران جدا از تحریم هایی است که این اتحادیه درباره دست اندرکاران برنامه هسته ای تهران وضع کرده است.

اتحادیه اروپا تاکنون ۴۹۰ شرکت و ۱۵۰ نفر از اشخاص درگیر در پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران را هدف تحریم های خود قرار داده است و همچنین محدودیت‌های شدیدی در زمینه مراوده های مالی و بازرگانی با ایران بویژه در زمینه خرید نفت اعمال کرده است.

به رغم اینکه اتحادیه اروپا نام وزیر کشور جمهوری اسلامی را در فهرست ناقضان حقوق بشر قرار داده و کشورهای عضو را از صدور ویزا برای وی منع کرده است، ولی مصطفی محمدنجار شامگاه یکشنبه، بیستم اسفند، برای شرکت در نشست سالانه کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل وارد وین، پایتحت اتریش، شد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.