دوشنبه 9th جولای 2012 , ساعت: 01:07کد مطلب : 15797 نسخه قابل چاپ
زنان تونسی پس از دریافت جایزه بنیاد الکساندر لانگر:

ابراز همبستگی برای آزادی نرگس محمدی و نسرین ستوده

اواخر ماه جون (۲۹ و ۳۰)، مراسمی دو روزه با عنوان «عربلیون (طغیان زنان عرب) / زنان در حرکت» ,« Donne in cammino- Frauen im Umbruch /Arabellion » از سوی بنیاد الکساندر لانگر در شهر بولزانوی ایتالیا برگزار شددر این اجلاس زنان تونسی با نسرین ستوده و نرگس محمدی ابراز همدردی کردند و خواستار آزادی آنها شدند. روز نخست این برنامه به اهدای جایزه بنیاد الکساندر لانگر به انجمن زنان دموکراتیک تونس برنده سال ۲۰۱۲ بنیاد اختصاص داشت. در این مراسم احلام بالحاج، هدیا یراد و سعیدا راچد به نمایندگی از این سازمان حضور داشتند. سخنگوی بنیاد دلیل اهدای جایزه لانگر به انجمن زنان دموکراتیک تونس را مستقل بودن این انجمن از حکومت و دفاع مستمر آن از حقوق زنان و حقوق بشر ذکر کرد.

به گزارش «تغییر برای برابری» او در ادامه ضمن اشاره به وضعیت زنان در ایران گفت ما نباید بگذاریم آنچه در ایران و علیه زنان انجام گرفت درتونس هم تکرارشود .

در دومین روز این برنامه بنیاد الکساندر لانگر به برگزاری یک نشست و سه کارگاه اختصاص داشت. همراه با نمایندگان انجمن زنان دموکراتیک تونس، فعالان حقوق زنان از کشورهای ایتالیا، ماریانا تراگنیایران، پروین اردلانو رواندا، فرانسواز کن کیندی شرکت داشتند. وضعیت حقوق زنان در این کشورها، مسائل، اشتراک ها و تفاوت ها و نقش جنبش های زنان در حمایت از یکدیگر، تصویر زنان در رسانه ها، خشونت علیه زنان و نقش اروپامورد بحث قرار گرفت.

ابراز همبستگی برای آزادی نرگس محمدی

تلاش برای آزادی نرگس محمدی برنده جایزه الکساندر لانگر ۲۰۰۹ در مراسم اهدای جایزه فعالان تونسی نیز از سوی این بنیاد و کمیسیون حقوق بشر ایتالیادنبال شد. پس از دستگیری نرگس محمدی این بنیاد در کنفرانس مطبوعاتی، تقاضای آزادی او را مطرح کرد. پس از اعلام وخامت وضعیت جسمی وی نیز با صدور بیانیه‌ای از مردم ایتالیا و نمایندگان مجلس و سنای این کشور خواست که آن را برای درخواست آزادی نرگس محمدی امضا کنند. هنگام دیدار فعالان زن تونسی، برندگان جایزه الکساندر لانگر۲۰۱۲، با اعضای پارلمان ایتالیا، پی گیری از وضعیت نرگس ادامه داشت. بنیاد لانگر در مراسم اهدای جایزه فعالان زن تونسی ضمن گزارشی از روند تلاش های بنیاد از آزادی نرگس ارائه کرد و رئیس کمیسیون حقوق بشر ایتالیا، پیترو مارچنارو با اشاره به پی گیری های این کمیسیون در دیدار با سفیر ایران و وزارت خارجه ایتالیا اعلام کرد نرگس محمدی قربانی فشار وخشونت است و تلاشمان را برای آزادی وی انجام می دهیم

در مراسم اهدای جایزه به مبارزان تونسی، شهردار بولزانو نیز ابراز داشت که استان بولزانو استانی مرزی و دوملیتی است. ما با وجود سختی هایی که در دوران فاشیسم از سر گذراندیم اکنون تلاش مان بر توافق و یادگیری و همبستگی است. این همان نگاه لانگراست که تاکیدش همواره بر برداشتن مرزها و ایجاد پل های دوستی بود و در حال حاضر ما نیازمند آن هستیم که برای تحقق آرمان های لانگر از یکدیگر حمایت کنیم. شهرداری بولزانو حمایت از فعالان مدنی در ایران را ماه گذشته نشان داد. پنجم جون ماه گذشته با در خواست حامیان مادران پارک لاله در ایتالیا و به همت شهرداری بولزانو، تصاویر نرگس محمدی و نسرین ستوده، دو فعال حقوق زنان و بشر زندانی در ایران، از بالکن شهرداری شهر بولزانو ایتالیا آویخته شد. این حرکت نمادین برای اعلام اعتراض نسبت به بازداشت این دو فعال مدنی و جلب توجه افکار عمومی به وضعیت حقوق بشر انجام شد و قرار شد تصاویر دو فعال برجسته حقوق زنان و حقوق بشر به مدت سه ماه آویزان بماند. ۳۰ جون نیز برندگان جایزه الکساندر لانگر و همچنین اعضای این بنیاد نیز در همبستگی با این حرکت نمادین به میدان شهر آمدند و با دردست گرفتن تصاویر نسرین و نرگس در کنار تصاویر آویخته آنان پشتیبانی خود را از فعالان مدنی و حقوق بشر نشان دادند.

نرگس محمدی برنده جایزه الکساندر لانگر برای اجرای حکم شش سال حبس به زندان زنجان منتقل شد. او بار نخست در زندان به فلج عضلانی مبتلا شده بود بار دیگر به دلیل فشار روانی و استرس بالا درزندان مجددا دچاراین بیماری شد. او در نامه ای به مسئولان قضایی ایران اعلام داشت : «مصرا و موکدا اعلام می کنم که چنین رفتارواقدامی با من درواقع مرگ تدریجی من است که مسئولیت آن بامسئولین است.مسئولان محترم که پرونده پزشکی من راکاملا دراختیاردارندآگاهند که نگهداری من درمحیط پراضطراب زندان به ویژه بندجرائم عادی (قتل،اعدام،موادمخدرو…) شرایطی که بنابه مصالح عمومی جامعه ازگفتن آن سرباز می‌زنم،نوعی کشتن عمد است که مسئولیت مستقیم آن برعهده آنان می باشد.امیدوارم بنا نباشد که همچون شهادت هاله سحابی و هدی صابر که گفته شد به علت گرمای هوا و اعتصاب غذابود!

حادثه دیگری البته به ظاهرطبیعی رخ دهد که به این ترتیب اعلام می کنم ،نه تنهاطبیعی نخواهدبودبلکه تشدید بیماری یا بروزهرحادثه ناگوار دیگری دراین شر ایط برای من کاملاعامدانه است


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.