پنج شنبه ۲ام دی ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۴:۱۰کد مطلب : 100632 نسخه قابل چاپ
روايت كريمي‌قدوسي از جلسه‌اي كه در آن غايب بود

آنچه ظریف نگفت

 

«من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم به حرف کری اعتماد کردم»؛ این جمله را محمدجواد ظریف نگفته اما جواد کریمی‌قدوسی از قول او گفته است. نکته جالب این است که کریمی‌قدوسی محتویات جلسه محرمانه‌ای را فاش کرده که خود در آن غایب بوده است. ماجرا از حضور وزیر امور خارجه در جلسه روز دوشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی آغاز شد. کریمی‌قدوسی، نماینده اصولگرای مشهد که در طول دولت یازدهم پای ثابت سؤال از ظریف بوده است، روز گذشته جملاتی را به نقل از وزیر خارجه در جلسه کمیسیون رسانه‌ای کرد که نقوی‌حسینی، سخنگوی این کمیسیون، به خاطر محرمانه‌بودن جلسه، درباره آن چیزی نگفته بود. این اقدام کریمی‌قدوسی که حتی سابقه درگیری لفظی با ظریف را نیز دارد، موجب شد تا بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه درباره آن جلسه توضیح دهد. او با بیان اینکه «نامبرده ازقضا در آن جلسه حضور نداشتند و نقل‌قول ایشان از سخنان وزیر امور خارجه کاملا نادرست، مخدوش و گزینشی است و به منظور بهره‌برداری‌های خاص تحریر و تنظیم شده است»، تأکید کرد: «نقل‌قول‌های منتشره وارونه جلوه‌دادن واقعیات و اظهارات وزیر امور خارجه بوده و این ناراستی در بیان و نقل‌قول با راستی سخنان وزیر امور خارجه در تضاد کامل قرار دارد».
قاسمی افرود: «چنین اقدامی ناروا و دور از شئون اخلاقی است که تمامی ما باید به آن متخلق و پایبند باشیم». او جناحی و سیاسی‌کردن مسائل ملی را خلاف مصالح کلی کشور و امنیت ملی برشمرد و گفت: «نقل‌قول مطالب صحیح از جلسات محرمانه هم برخلاف مصالح و امنیت ملی کشور است؛ حال آنکه نقل‌قول‌های نادرست، صددرصد خلاف اخلاق و مصالح کشور و نظام تلقی می‌شود».
هیأت نظارت بررسی کند
اقدام کریمی‌قدوسی علاوه بر وزارت خارجه، صدای مجلس را هم درآورد. علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ضمن تکذیب اظهارات کریمی‌قدوسی، اقدام او را غیرمسئولانه و خلاف اخلاق خواند. او که در جمع خبرنگاران درباره جلسه وزیر امور خارجه با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح می‌داد، با بیان اینکه جلسه روز دوشنبه، ازجمله نشست‌های منظم و دو ماه یک‌ بار کمیسیون و وزارت امور خارجه بوده است، گفت: «با وجود اینکه جلسه جزء جلسات منظم ما بود ولی محتوای آن محرمانه محسوب می‌شد، ضمن اینکه ظریف هم تأکید داشت که مطالبی که مطرح می‌کنم در جهت آگاهی‌بخشی است و وظیفه من این است کمیسیون را در جریان بگذارم». رحیمی همچنین تأکید کرد: «کمیسیون سخنگو دارد و مطالب جلسات را مطرح می‌کند».
فاطمه سعیدی عضو هیأت‌رئیسه فراکسیون امید نیز با طرح این سؤال که آیا انتساب دروغ به رئیس دستگاه دیپلماسی کشور آن هم در شرایطی که نقش ایران در معادلات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مورد تأکید دوست و دشمن قرار گرفته، براساس وظایف نمایندگی انجام می‌شود؟! گفت: «در شرایط پیچیده منطقه و بحث فنی و کارشناسی برجام، برخی در کشور آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و با انتساب دروغ‌های عجیب‌وغریب به وزیر امور خارجه به تضعیف ایران می‌پردازند و این در حالی است که بیان چنین اظهاراتی چه از روی بی‌اطلاعی و چه از روی غرض‌ورزی نتیجه‌ای جز آسیب‌زدن به منافع ملی ندارد».
او همچنین با تأکید بر اینکه «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی باید نسبت به انتشار مخدوش و غلط سخنان وزیر امور خارجه در جلسه محرمانه واکنش نشان دهد» گفت: «هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان اگر بالاخره بررسی موضوع توییت یک نماینده را به پایان برد، در این موارد نیز ورود کند تا نشان دهد به دنبال انجام وظایف ذاتی خویش است».
اظهارات عضو غایب کمیسیون در جلسه روز دوشنبه در حالی تکذیب شد که خود کریمی‌قدوسی در پاسخ به ایلنا گفته با استناد به فایل صوتی جلسه، اقدام به توزیع برگه‌ای میان خبرنگاران منتقد دولت کرده است. برگه‌ای که ادعا شد محتوای آن اظهارات محمدجواد ظریف در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی است.
دروغ می‌گویید
این نخستین‌بار نیست که کریمی‌قدوسی به نمایندگی از هم‌فکران خود در مجلس سعی می‌کند ظریف، تیم دیپلماسی دولت و به‌طور‌کلی دولت یازدهم را متهم کند. او پیش‌تر نیز اقداماتی ازاین‌دست داشت. بارزترین نمونه این‌گونه اظهارات او همان گفت‌وگو با کیهان بعد از یک جلسه محرمانه در کمیسیون امنیت ملی بود که موجب شد کیهان از قول ظریف تیتر بزند «مکالمه روحانی با اوباما و دیدار طولانی من با جان‌ کری نا‌به‌جا بود»؛ تیتری که ظریف را راهی بیمارستان کرد و باعث شد در صفحه فیس‌بوک خود گلایه کند و بنویسد: «باعث تأسف است که یک‌ونیم ساعت بحث جدی، صمیمانه و خصوصی با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، که صراحتا توافق شده بود محرمانه و غیرقابل‌نقل خواهد ماند، در چند جمله خلاصه شد که هیچ ارتباطی با بحث مفصل من نداشت و به مطبوعات درز داده شد… سخنگوی وزارت امور خارجه مطلب را تکذیب کرد، ولی من درس مهمی را آموختم. دوستان عزیزی که مطالب جلسه محرمانه را بدون توجه به محتوای مطلب به سلیقه خود به بیرون منعکس کردند، من‌بعد تنها توقع اظهارنظر رسمی در جلسات علنی از بنده داشته باشند». نمونه‌ دیگر از این‌گونه اقدامات کریمی‌قدوسی آن وقتی بود که ظریف بعد از تفاهم سوئیس (فروردین ٩۴) به کمیسیون امنیت ملی رفت تا گزارشی از آخرین دور مذاکرات هسته‎ای دهد و با جواد کریمی‌قدوسی درگیری لفظی پیدا کرد. جبار کوچکی‌نژاد این درگیری لفظی را این‌طور تعریف کرده بود که «کریمی‌قدوسی به آقای ظریف گفت حضرت آقا به شما تذکر داده است؛ ولی آقای ظریف به آقای کریمی‌قدوسی گفت شما دروغ می‌گویید، به آقا تهمت می‌بندید و به آقا ظلم می‌کنید و آقا به من تذکر ندادند».
وجه مشترک آن درگیری لفظی و اقدام دیروز کریمی‌قدوسی آنجاست که هر بار درباره جلساتی افشاگری می‌کند که در آن حضور نداشته است. ظریف در آن جلسه منتهی به درگیری لفظی به کریمی‌قدوسی و در پاسخ به این ادعا که از مقام معظم رهبری تذکر گرفته است، گفته بود: «شما در آن جلسه حضور نداشتید و چگونه وقتی در آن حاضر نبودید، می‌توانید این‌قدر راحت دروغ بگویید». کریمی‌قدوسی آن دفعه نیز در پاسخ به ظریف گفته بود: «من در آن جلسه نبودم؛ اما شنیده‌ام که چه گذشته است».
ادعاهای تکراری
کریمی‌قدوسی که با انتقادات تند خود به مذاکرات هسته‌ای و دولت در مجلس نهم خیلی مورد توجه قرار گرفت، مخالفت‌های خود با دولت یازدهم را از همان خرداد ٩٢ و هم‌زمان با افزایش رأی روحانی در نظرسنجی‌ها شروع کرد و خواستار ردصلاحیت او شد. بعد از روی‌کارآمدن دولت تدبیر و امید نیز از پرچم‌داران مخالفت با سیاست خارجی دولت شد. حتی یک بار در نطق میان‌دستور خود و بدون ارائه سند و مدرک، مدعی شد که روحانی در رساله دکترای خود در دانشگاه گلاسکو «اطلاعات محرمانه فقهی را به انگلیسی‌ها داده است». یک بار دیگر نیز سخنرانی روحانی درباره وظایف پلیس در راستای اجرای اسلام را بهانه کرده و اصرار داشت که «روحانی اگر حرف خود را پس نگیرد و در محضر علما و شهدا استغفار نکند و از مردم عذرخواهی نکند، همان اتفاقاتی که در گذشته اسلام بر سر پیشینیان آورد، بر سر او می‌آورد».
کریمی‌قدوسی از ابتدای مذاکرات هسته‌ای تاکنون، بارها و بارها از تریبون‌ مجلس استفاده کرده و بر دستگاه دیپلماسی دولت تاخته است. اظهارات و ادعاهایی تکراری که دیگر صبر و حوصله ظریف را سر آورده؛ چنانکه همین چند ماه قبل (مهر ٩۵) وقتی به مجلس رفته بود تا یکی از سؤالات کریمی‌قدوسی (سؤال درباره دلیل جابه‌جایی حسین امیرعبداللهیان) پاسخ دهد، گفت: «به شما اجازه نمی‌دهم دروغ بگویید و به اعضای وزارت خارجه تهمت بزنید. شما چگونه به خود جرئت می‌دهید دروغ بگویید. برای منافع کوتاه‌نظرانه، وجهه نظام را خدشه‌دار نکنید».


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.