چهارشنبه ۱۵ام آذر ۱۳۹۶ , ساعت: ۱۰:۰۹کد مطلب : 106200 نسخه قابل چاپ

آمریکا اورشلیم(بیت المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت

رییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ آذر در یک سخنرانی تاریخی و به رغم مخالفت‌های منطقه‌ای، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت و وعده داد که سفارت ایالات متحده را از تل‌آویو به این شهر منتقل کند.

به گزارش رادیو فردا دونالد ترامپ از کاخ سفید اعلام کرد: «کنگره در سال ۱۹۹۵ مصوبه‌ای داشت و از دولت فدرال خواست تا اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. حال ۲۰ سال از آن زمان می‌گذرد و تمام روسای‌جمهوری آمریکا انتقال سفارت ایالات متحده و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل را به تعویق انداختند».

وی افزود: «اکنون زمان آن فرار رسیده که رسما اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کنیم. امروز من این خبر را اعلام می‌کنم».

دونالد ترامپ گفت به وزارت خارجه واشینگتن دستور داده که کار انتقال سفارت به اورشلیم فراهم شود. وی همچنین گفت کار ساختمان‌سازی سفارت آمریکا در اورشلیم آغاز خواهد شد تا انتقال سفارت در سال‌های آینده عملی شود.

وی افزود که دفتر نخست‌وزیری، کنست و وزارتخانه‌های اسرائیل همگی در اورشلیم قرار دارند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در همین حال تاکید کرد که او قصد ندارد بر جایگاه اورشلیم اثر بگذارد. به گفته وی، روند صلح میان اسرائیل و فلسطینیان به رکود رفته است. ولی او در عین حال پایبندی خود را به ادامه روند سیاسی برای رسیدن به صلح میان طرفین این نزاع با هدف رسیدن به صلح عادلانه مورد تاکید قرار داد.

دونالد ترامپ با اشاره به سفر بهار گذشته خود به عربستان سعودی و دیدار با رهبران کشورهای عربی در ریاض، گفت مردم منطقه لایق صلح هستند.

وی اظهار داشت که مایک پنس معاون رییس‌جمهوری در روزهای آینده راهی منطقه خواهد شد تا روند صلح را دنبال کند.

رییس‌جمهوری آمریکا سپس در حضور مایک پنس حکم انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم را در برابر دوربین‌ها امضا کرد.

لحظاتی بعد از اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، امروز را «روزی تاریخی» توصیف کرد و گام که اقدام واشینگتن «گام مهمی در مسیر صلح است».

وی با خشنودی از سخنرانی رییس‌جمهوری آمریکا دیگر کشورها را به اقدام مشابه فرا خواند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، نیز از تمام طرف‌ها در اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی خواست تا از بروز خشونت جلوگیری کنند و تاکید کرد که «وضعیت اورشلیم باید از طریق مذاکرات میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تعیین شود».

وی اقدام یکجانبه دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را «تاسف‌بار» خواند و گفت که فرانسه از این اقدام حمایت نمی‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هم گفت که جایگزینی برای راه حل دو کشور وجود ندارد، «راه حل دوم وجود ندارد».

محمود عباس رییس تشکیلات فلسطینی نیز گفته که به زودی به این بیانیه دونالد ترامپ واکنش نشان می‌دهد.

تغییر سیاست آمریکا در مورد اورشلیم در حالی است که جامعه جهانی نسبت به این احتمال ابراز نگرانی جدی کرده بود.

رهبران دولت‌های غربی و عربی و شخصیت‌ها در دو روز اخیر از دونالد ترامپ خواسته بودند، تصمیم خود را تغییر دهد.

وی افزوده بود: «یک اعلامیه خطیر در مورد اسرائیل و فلسطینی‌ها داریم؛ کاری که می‌بایست از مدت‌ها پیش انجام می‌شد».

ترامپ خاطرنشان کرده بود: «روسای‌جمهوری بسیاری (در آمریکا) گفته بودند که می‌خواهند این کار را انجام دهند اما نکردند؛ نمی‌دانم این مسئله (ناشی از نبود) شجاعت بوده یا اینکه (آنها) نظرشان را عوض کردند… بگذارید بعدا در این باره حرف بزنیم».

دولت آمریکا در همین حال تایید کرده است که کار انتقال سفارتش به اورشلیم سه تا چهار سال طول می‌کشد.

سوئد نیز در ساعات اخیر به صف طولانی از کشورهای جهان پیوست که نسبت به تغییر سیاست آمریکا ابراز نگرانی عمیق کرده‌اند.

وزارت خارجه سوئد شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که اقدام آمریکا «فاجعه‌بار» خواهد بود.

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان و ترزا می‌ نخست‌وزیر بریتانیا نیز در ساعات اخیر از رییس‌جمهوری آمریکا خواسته بودند که وضعیت کنونی اورشلیم را حفظ کند.

پاپ روز چهارشنبه در واتیکان ابراز نگرانی کرد که تغییر سیاست آمریکا در مورد اورشلیم بحران تازه‌ای بر آلام دنیا بیفزاید.

فلسطینیان از اقدام دولت آمریکا ابراز ناخشنودی کرده و ایام خشم خود را آغاز کرده‌اند؛ یک مقام رسمی فلسطینیان این اقدام را «خنجر زنی قرن» از سوی آمریکا به روند صلح نامید.

اسرائیل با وجود خشنودی از به رسمیت شناخته شدن اورشلیم به عنوان پایتخت این کشور، از بروز درگیری‌های امنیتی تازه به شدت نگران شده و نیروهای نظامی، پلیس و امنیتی‌اش به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.