دوشنبه 16th فوریه 2015 , ساعت: 12:02کد مطلب : 74187 نسخه قابل چاپ

آمریکا خواستار آزادی رهنورد،‌ موسوی و کروبی شد

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، روز شنبه ۲۵ بهمن ماه در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حصر خانگی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی خواستار آزادی فوری آنها شده است.

در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آمده است:«چهار سال پیش (حکومت) ایران مهدی کروبی و میرحسین موسوی،‌دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و از مقام های سابق، به همراه زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی و از مدافعان حقوق زنان، را بدون هیچ اتهام مجرمانه ای حبس خانگی کرد.»

جن ساکی در این بیانیه اضافه کرده است: ما همچون جامعه بین المللی تداوم حصر آنها و همچنین آزار و اذیت خانواده هایشان را محکوم می کنیم و خواستار آزادی فوری آنها هستیم.

در بیانیه سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا آمده است: «قانون اساسی ایران و تعهدات بین‌المللی‌اش، (حکومت این کشور را ) ملزم می کند که حقوق بشر شهروندان و آزادی های بنیادین را تضمین کند و هیچ‌کس نباید به شکل خودسرانه بازداشت شود.»

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ خواستار راهپیمایی در حمایت از اعتراضات در مصر و تونس شده بودند.

از آن زمان تاکنون مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد(همسر اقای موسوی ) بدون حکم دادگاه در خانه خود محبوس شده‌اند. این در حالی است که چهره‌های منسوب به حکومت ایران می‌گویند که آنها باید اعدام شوند و رهبر جمهوری اسلامی درباره آنها تحفیف قائل شده است.

رییس قوه قضاییه ایران نیز پیشتر گفته بود که اگر مصوبه شورای عالی امنیت ملی تغییر کند، قوه قضاییه آمادگی برگزاری دادگاه میرحسین موسوی و مهدی کروبی را دارد.

این در حالی است که کانون مدافعان حقوق بشر، روز۲۵ بهمن‌ماه، در آستانه سالگرد حصرخانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط این افراد شد. این نهاد مدافع حقوق بشر می گوید، رهبر و شورای عالی امنیت ملی اختیارات قانونی لازم برای صدور حکم «حصر خانگی» افراد را ندارند.

کانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه خود، قوه قضاییه ایران را به دلیل آنچه « نقض اصول متعدد قانون اساسی از طریق بازداشت غیرقانونی و حصرخانگی بدون محاکمه» خوانده، «مجرم» دانسته است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.