چهارشنبه 9th اکتبر 2019 , ساعت: 12:10کد مطلب : 114587 نسخه قابل چاپ
ظریف:

آماده مذاکره ایم، اما عربستان باید کشتن مردم را متوقف کند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز سه‌شنبه ۱۶ مهر از تمایل جمهوری اسلامی به مذاکره با عربستان سعودی برای حل‌وفصل مسائل منطقه‌ای سخن گفت، اما وی در عین حال تاکید کرد که ریاض باید «کشتن مردم» را متوقف کند.

به گزارش رادیو فردا عربستان سعودی که در یمن با شیعیان حوثی‌ درگیر جنگ است، ایران را مسئول حملات ماه گذشته به تاسیسات نفتی این کشور می‌داند، اتهامی که تهران به شدت آن را تکذیب می‌کند. با این حال ریاض اعلام کرده که راه‌حل سیاسی را به تقابل نظامی با ایران ترجیح می‌دهد.

محمدجواد ظریف در واکنش به این تمایل ریاض اظهار داشت: «در شرایط و وضعیتی که سعودی‌ها علاقمند به مذاکره با ایران شدند اگر مسائل منطقه را پای میز مذاکره و نه با کُشتن مردم دنبال کنند، جمهوری اسلامی را هم قطعا همراه با خود خواهند داشت».

وی افزود: «وزارت امور خارجه همواره آماده همکاری با همسایگان خود برای امنیت منطقه است و این موضع را به طور رسمی نیز اعلام کرده‌ایم».

یک مقام دولت عربستان سعودی هفته گذشته این گفته مقامات ایرانی را که ریاض پیام‌هایی از طریق رهبران دیگر کشورها برای حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، فرستاده است، تکذیب کرد و آن را «غیردقیق» خواند.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی، عنوان کرد آن کشوری باید به کاهش تنش‌ها در منطقه مبادرت ورزد که تنش‌ها را افزایش می‌دهد.

حوثی‌های یمن که گفته می‌شود از حمایت ایران برخوردارند، مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را پذیرفته‌اند، اما ریاض این ادعا را رد می‌کند.

حوثی‌ها ماه گذشته پیشنهاد دادند که در ازای توقف حملات نظامی عربستان سعودی و متحدانش، آنها نیز حملات موشکی و پهپادی به شهرهای سعودی را متوقف خواهند کرد.

ولیعهد عربستان سعودی اعلام کرده که به این پیشنهاد با نگاه مثبت می‌نگرد.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.