یکشنبه 21st آوریل 2013 , ساعت: 01:04کد مطلب : 42091 نسخه قابل چاپ
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خبر داد

آغاز تهاتر نفت با مواد غذایی و دارو

جمهوری اسلامی به تهاتر نفت در برابر دارو و غذا روی آورده است. این سیاست در اثر شدت تحریم های غرب علیه ایران اعمال شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به آغاز تهاتر نفت با کالا، مواد غذایی و دارو، دلایل توقف سوآپ نفت را تشریح کرد و گفت: برخی از محدودیتهای مالی عامل تاخیر در توسعه پارس جنوبی شده است.

به گزارش مهر، احمد قلعه بانی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به سرمایه گذاری ۲۲ میلیارد دلاری در بخش بالادستی نفت و گاز کشور در سال ۹۱ گفت: ۵۰ درصد از این اعتبارات در طرح توسعه میادین مشترک نفت و گاز و حدود ۶ میلیارد دلار آن برای حفظ و نگهداشت تولید نفت و گاز هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه در مجموع در برنامه پنجم توسعه باید حدود ۱۸۰ میلیارد دلار در بخش بالادستی صنعت نفت سرمایه گذاری شود، تصریح کرد: از ابتدای برنامه پنجم توسعه تاکنون حدود ۴۷ میلیارد دلار در بخش بالادستی نفت و گاز سرمایه گذاری شده است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه ظرفیت تولید نفت ایران هم اکنون حدود ۴ میلیون بشکه در روز است، بیان کرد: در صورت جذب سرمایه گذاری های مناسب، پیش بینی می شود تا پایان برنامه پنجم توسعه ظرفیت تولید نفت به ۵٫۱ میلیون بشکه و ظرفیت تولید گاز به بیش از ۱٫۴ میلیارد متر مکعب در روز افزایش یابد.

این مقام مسئول همچنین حجم مطالبات نفتی ایران از کشورها و شرکت های مختلف خارجی را حدود ۴ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: در شرایط فعلی علاوه بر فروش نفت با ارزهای رایج امکان تهاتر نفت خام با دارو و غذا و کالاها فراهم شده است.

این عضو هیات مدیره شرکت نفت با یادآوری اینکه هم اکنون هماهنگی برای وصول مطالبات نفتی ایران از شرکت های خارجی توسط بانک مرکزی انجام می شود، بیان کرد: بر این اساس هیچ گونه هماهنگی یا مذاکره ای بین بانک مرکزی و شرکت نفت انجام نمی شود.

 


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.