شنبه 5th می 2012 , ساعت: 11:05کد مطلب : 8290 نسخه قابل چاپ
بیانیه گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل درباره شرایط بغرنج فعالان حقوق بشر ایران:

آزادی فوری مدافعان زندانی حقوق بشر

گزارشگران مستقل حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای مشترک، «تداوم روند بازداشت و صدور حکم‌های سنگین برای فعالان حقوق بشر در ایران» را محکوم کرده و از دولت ایران خواسته‌اند تا اطمینان حاصل کند مدافعان حقوق بشر به دلیل فعالیت‌های مشروع و قانونی خود، هدف برخورد و ارعاب قرار نمی‌گیرند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران گفت: «محکومیت و حکم‌های سنگین علیه مدافعان حقوق بشر، نشانه‌ای از افزایش روند سرکوب فعالان در زمینه دفاع از حقوق بشر در ایران است

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد به طور مشخص، نسبت به وضعیت نرگس محمدی، عضو کانون مدافعان حقوق بشر ابراز نگرانی کرده‌اند.

مارگرت سکاجیا، گزارشگر ویژه در امور مدافعان حقوق بشر گفت: “مدافعان حقوق بشر در تضمین و ایجاد جامعه‌ای مردم‌سالار نقشی بنیادین ایفا می‌کنند. باید به آنها اجازه داده شود تا فعالیت‌های خود را بدون هیچ ارعاب، آزار و اذیت و بازداشت دنبال کنند.”

در بیانیه مشترک گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد به صدور حکم زندان برای نسرین ستوده و عبدالفتاح سلطانی، دو وکیل دادگستری زندانی در ایران اشاره شده و به نقل از گابریلا نائول، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور استقلال قضات و وکلا آمده است: “دولت ایران ملزم است اطمینان حاصل کند که وکلا بتوانند در دفاع از موکلانشان به طور حرفه‌ای ایفای نقش کنند، بدون آن که با مانعی روبه‌رو شوند، مورد ارعاب و آزار و اذیت قرار بگیرند و یا نگران آن باشند که به دلیل فعالیت‌های خود در حین انجام وظیفه، تحت تعقیب قانونی قرار بگیرند.”

گزارشگران مستقل سازمان ملل متحد خواهان آزادی فوری مدافعان زندانی حقوق بشر و نیز تمام افرادی شده‌اند که به دلیل اقدامات تبلیغی صلح‌آمیز در زمینه حقوق بشر در ایران بازداشت شده‌اند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.