بایگانی برای :خوراک متنی این بخش یادآوری میراث

چهارشنبه ۱۸م مرداد ۱۳۹۱

شب قدر

: ناگاه در ظلمت افسرده شبی از شبها ؛ تكان و تپشی كه همه‌چيز را بر می‌شورد و همه خواب‌ها را برمی‌آشوبد؛شب قدر،شب سرنوشت، شب ارزش، شب تقدير يک انسان نو، آغاز فردايی كه تاريخی نو را بنياد می‌كند...

دوشنبه ۲۹م خرداد ۱۳۹۱

علی شریعتی علیه حکومت دینی

چهارشنبه ۲۷م اردیبهشت ۱۳۹۱ بخشی از میراث شریعتی

وحدت اسلامی و اختلاف شیعه و سنی

وحدت میان «تشیع» و «تسنن» نه ممکن است و نه معقول است؛ مرگ تفکر علمی در میان تسنن و در میان تشیع، هر دو، است. اما وحدت «شیعه» و «سنی» هم ممکن است و هم معقول و هم مسئولیت و تعهد ما این است.»

جمعه ۲۵م فروردین ۱۳۹۱

سخنان مهندس میثمی بر مزار دکتر سحابی

امروز رحلت كسي است كه بر مرحوم مصدق آن عارف صادق، نماز گزارد. امروز رحلت كسي است كه بر طالقاني و بازرگان نماز گزارد. امروز رحلت كسي است كه بر مرحوم سامي، پروانه و داريوش فروهر نماز گزارد، او عاقبت بخير شد. ما اگر گريه مي‌كنيم و تسليت مي‌گوييم واقعاً براي خودمان است تا شايد ما هم بتوانيم در راه او، در راه «ايمان علمي و نو شونده» او گامي برداريم .

چهارشنبه ۲۳م فروردین ۱۳۹۱ بخشی از کتاب نیم قرن خاطره و تجربه

سایه‌ پدر

باري‌ پدرم‌ با آن‌ كه‌ مرد سياسي‌ نبود ولي‌ هميشه‌ جلوي‌ ظلم‌ و زور مي‌ايستاد. علاوه‌ بر آن‌ كه‌ خود، آدم‌ دقيق‌ و درست‌كاري‌ بود، بلكه‌ ديگران‌ را هم‌ مي‌پاييد و اجازه‌ خطا نمي‌داد و خيلي‌ هم‌ سخت‌گيري‌ مي‌كرد. و در اين‌ مورد هر چه‌ طرف‌ پر زورتر و مقامش‌ بالاتر بود سخت‌گيري‌ نسبت‌ به‌ او بيشتر!

دوشنبه ۷م فروردین ۱۳۹۱ مقدمه‌ای بر کتاب همه مردان شاه

مصدق گم‌شده تاریخی وجدان جمعی ما

نهضت ملي‌شدن نفت ايران، يك حادثه تاريخي گذرا نبود كه يك چند درخششي داشته باشد و سپس به‌تدريج رنگ ببازد و از خاطره‌ها محو شود، بلكه جنبشي مردمي و درون‌زا بود كه الگو و رهنمود از هيچ جريان و ايدئولوژي ديگر، اعم از ايراني يا غير ايراني نگرفت

شنبه ۵م فروردین ۱۳۹۱

اقتصاد ایران و راهکارهای اساسی آن

سه شنبه ۱۶م اسفند ۱۳۹۰ شریعتی خطاب به مصدق:

بنایی که پی ریختی را می سازیم

ما به تو اعلام می‌کنیم که همگام با ملت خویش به‌پا‌خاسته‌ایم تا شب سیاه ملک خویش را به صبح کشانیم و استعماری را که تو مجروح کردی، بمیرانیم و در راه تو و در پی تو، شرف و آزادی ملت خویش را از چنگال دژخیمان مردم‌خوار و غلامان جان‌نثار رهایی بخشیم و زنجیرهای گران را از پای تاریخ وطن خود برداریم.

دوشنبه ۱۵م اسفند ۱۳۹۰ آخرين دفاع دکتر مصدق در دادگاه نظامی

از هیچ حادثه ای نهراسید خداوند یار شماست

دوشنبه ۱م اسفند ۱۳۹۰ به مناسبت سالگرد درگذشت مهندس بازرگان

یادی از یارفیلتر کردن مطالب

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.